Första TBE-smittade 2018

TBE ökar i sverige

Det första två TBE fallen har redan rapporterats in från Gotland och Skåne för 2018. TBE (Tick Borne Encephalitis) ökar i Sverige och har under de senaste åren spridit sig till allt fler delar i landet. Bor du i ett nytt riskområde?

Antalet TBE fall ökar. 2017 anmäldes fler fall av TBE än något tidigare år. Det visar Folkhälsomyndighetens sammanställning.

Vad är TBE?

TBE är en fästingöverförd virusorsakad hjärninflammation. Det finns inget sätt att bota TBE när den väl brutit ut, utan kroppen måste själv läka infektionen.

Hos ungefär en tredjedel av alla som smittas sprids viruset till hjärnan och hjärnhinnorna. Vilket kan påverka det centrala nervsystemet och ge gångsvårigheter, talrubbningar och koncentrationsstörningar eller minnesstörningar. Var tionde smittad får olika förlamningssymtom.

Dödsfall i TBE förekommer, men risken är mycket liten i Sverige. Hos barn under sju år är sjukdomsförloppet oftast lindrigare.

Bor du i ett TBE-drabbat område?

TBE är enligt smittskyddslagen en anmälningspliktig sjukdom, och inträffade fall anmäls till smittskyddsläkaren i landstinget och till Folkhälsomyndigheten. Sjukdomen blev anmälningspliktig den 1:a juli 2004.

Nedan tabell är för 2017.

LandstingMajJunJulAugSepOktNovDec
Blekinge01114010
Dalarna01010000
Gotland00000100
Gävleborg00010000
Halland00010000
Jämtland00010100
Jönkping02202020
Kalmar00032000
Kronoberg00021000
Norrbotten00101000
Skåne02234000
Stockholm263630293891
Södermanland11487500
Uppsala0451581320
Värmland11334120
Västerbotten00110000
Västernorrland00000000
Västmanland02006400
Västra Götaland1812199641
Örebro00140210
Östergötland03565610
Totalt53173998277222

TBE sprider sig i landet. Här kan du se exakt hur många fall som rapporterades in i ditt område förra året (och tidigare år).

 

Skydd mot TBE

Vaccination är det bästa sättet att skydda sig mot TBE och det är extra viktigt med vaccination om du är fast boende eller sommarboende i ett riskområde, eller om du ofta vistas i skog och mark i områden med smittrisk.

Barn kan få TBE-vaccination från ett års ålder. Vaccin mot TBE har god skyddseffekt. En fullständig grundvaccination omfattar normalt tre sprutor och har få biverkningar.

Du kan till viss del skydda dig mot fästingbett genom att:

  • bära stövlar
  • ha långbyxor och långärmade tröjor
  • ha mörkt färgade kläder, eftersom de drar till sig färre fästingar (däremot kan fästingarna vara lättare att upptäcka på ljusa kläder).

Hög tid för vaccination

Sommaren är snart här och de första TBE-fallen är tyvärr redan inrapporterade.

Påminn gärna någon du bryr dig om att kolla upp risken för TBE i sitt område och för dig som själv bor i ett riskområde är det hög tid att vaccinera innan fästingsäsongen 2018 drar i gång på allvar. TBE-fallen fortsätter sin spridning genom Sverige och det finns inget som indikerar en avmattning.

Källor:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/
https://www.1177.se/
http://www.nyttigt.eu/


Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *